РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз летен ручек

Брз, лесен и вкусен оброк кој ќе биде уживање за целото семејство.

Потребно:

 • 3 модри патлиџани
 • 4 домати
 • 3 чешниња лук
 • 1 виолетов кромид
 • Маслиново масло
 • Сол
 • Зачини
 • Оригано
 • Свеж босилек
 • 200гр сирење
 • 100гр лебни трошки

Подготовка: Модриот патлиџан се мие и се сече на парчиња со дебелина на прст. Секое парче се валка во лебните трошки и се реди во тава обложена со хартија за печење и намастена со маслино масло. Доматите се лупат, и се сечат на ситни коцки. Се додаваат кромидот и лукот ситно исечкани. Во смесата се доадава маслиново масло, сол, зачини по желба и свежиот босилек. По една супена лажица од смесата се става на секое парче модар патлиџан. Врз тоа се става ренадано сирење. Се пече на 250 степени, околу 20 минути.