РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брз овошен колач

Доколку го подготвите овој десерт нема да погрешите. Комбинацијата на бисквити, бело чоколадо, ванила и овошје е вистинско уживање за сите сетила.

Потребно:

  • 1л млеко
  • 4 пудинга од ванила
  • 6 лажици шеќер
  • 1 ванилин шеќер
  • 100гр бело чоколадо
  • 250гр маргарин
  • 4 лажици кисела павлака
  • 400гр бисквити
  • 200гр сезонско овошје по избор

Подготовка: Во млекото додадете ги пудинзите, шеќерот и ванилиниот шеќер и сварете до саканата густина. Потоа додадете го чоколадото, маргаринот и павлаката. Се соединете. Додадете ги и искршените бисквити. Префрлете ја смесата во калап. Оставете да се олади. Одозгора наредете го избраното овошје. Вака подготвениот десерт ставете го во фрижидер да се олади најмалку еден час. Добар апетит!