РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брза цезар салата

Оброк салатите се секогаш добрар предлог за ручек.

Потребно:

  • 1 зелена или ајсберг салата
  • 250гр печено бело пилешко месо
  • 100гр кубети
  • 50гр пармезан
  • 50мл маслиново масло
  • 2 лажици сок од лимон
  • 1-2 чешниња лук
  • 1 лажичка сенф
  • Зачини по желба

Подготовка: Убаво измијте ја салатата, исушете и исечете ја на помали парчиња. Ставате ја во поголем сад. Исечкајте го пилешкото месо и додадете го во салатата заедно со кубетите. Половина од пармезанот исечете го на долги листови и додадете ги во салатата. Остатокот од пармезанот ситно изрендајте го и измешајте го со маслиновото масло, исечканиот лук, лимоновиот сок, сенфот и зачините. Со добиениот прелив зачинете ја салатата. Добар апетит!