РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чипс од тиквички што секогаш е крцкав

Чипсот од тиквички е совршен како прилог, предјадење и здрава грицка. Но,колку и да се обидувате, не успевате да го направите крцкав? Ви откриваме во што е трикот, во ладната вода.

Потребно:

  • 2 тиквици
  • 100гр брашно
  • Сол
  • Зачини по вкус (бибер, оригано)
  • Масло за пржење

Подготовка: Тиквичките убаво измијте ги и исечете ги на тенки кругови. Малку посолете ги и оставете ги да отстојат 20 минути. Исцедете ги и една по една валкајте ги во брашно во кое сте ги додале саканите зачини. Во тенџере ставете студена вода, а потоа секоја тиквичка натопете ја кусо во водата и ставете ја да се пржи во врелото масло. Тиквичките се пржат многу брзо. По вадењето од масло, оставете ги тиквичките да се исцедат од вишокот масло на хартиена салфета.