РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Едноставен чоко колач

Кој може да оддолее на чоколаден десерт, особено ако е домашен и подготвен од проверени состојки. Во вкусот ќе ужива целото семејство!

Потребно:

  • 200гр темно чоколадо
  • 100гр шеќер
  • 100гр путер 
  • 4 јајца
  • 50гр брашно
  • Малку сол

Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Искршете го чоколадото на мали делови и растопете го на пареа. Додадете малку сол за вкусот на чоколадото да биде поинтензивен. Додадете го и путерот. Изматете ги јајцата со шеќерот додека смесата не стане пенаста, бледа и не го удвои волуменот. Додадете го растопеното чоколадо и измешајте. Потоа во смесата додадете го брашното, но пополека. Во намастен калап излијте ја смесата и печете 12-15 минути. По печењето оставете колачот да се олади во калапот, па послужете. Добар апетит!