РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Едноставен колач за сечиј вкус

Ако сакате колач кој е едноставен за подготовка, но не помалку вкусен од кој било друг десерт, за ова е идеален рецепт за вас.

Потребно:

За кората:

 • 1 жолчка
 • 150 гр шеќер во прав
 • 20 гр какао
 • 400 гр брашно
 • 250 гр ладен маргарин
 • 1 ванилин шеќер
 • 1/2 кесичка прашок за печиво

За кремот:

 • 3 јајца
 • 250 гр шеќер во прав
 • 40 гр брашно
 • 2 ванилин шеќер
 • 900 гр сирење

Подготовка: Во брашното додајте ги сите суви состојки за кората: шеќер во прав, какао и прашок за печиво. Добро измешајте, па додајте ја жолчката и ладниот маргарин претходно исечен на коцки. Добро измесете со рацете. Смесата поделете ја на два дела и ставете ја во замрзнувач 20 минути. Во сад ставете ги сите состојки за кремот освен белките кои претходно сте ги одвоиле од жолчките и нежно измешајте со жица за матење. Изматете 3 белки и додајте ги во смесата со нежно мешање. Првиот дел од смесата за кора изрендајте го од замрзнувачот во подмачкан калап (25 x 32 x 5), потоа додадете го кремот, а потоа изрендајте го вториот дел од кората. Печете во загреана рерна на 200 степени околу 20 минути. Добар апетит!