РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенски чоколаден колач

Комбинацијата на чоколадо и тиква е толку добра што дава превкусен десерт, особено за децата.

Потребно:

  • 1 шолја брашно
  • ½ шолја какао во прав
  • 125гр чоколадо
  • 6 лажици путер
  • 3 јајца
  • ½ шолја шеќер
  • ½ шолја пире од тиква
  • 1 ванилин шеќер
  • Малку сол

Подготовка: Пирето од тиква ќе го подготвите така што тиквата ќе ја испечете во рерна со малку путер и шеќер и ќе ја измиксирате во пире. Рерната загрејте ја на 180 степени, а калапот за печење намастете го со путер. Измешајте ги брашното, какаото и солта. Путерот и чоколадото растопете ги на пареа, па додадете го шеќерот, јајцата, ванилиниот шеќер и пирето од тиква. Кога состојките ќе се поврзат, додадете ги сувите состојки и се заедно измешајте. Смесата префрлете ја во калапот и печете околу 40 минути.