РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Есенски мафини со сливи

Направете го овој вкусен десерт и дозволете во домот да се рашират најубавите мириси на есента што е пред нас.

Потребно:

 • 2 шолји интегрално пченично брашно
 • 1 шолја шеќер
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • ½ лажичка сода бикарбона
 • Малку сол
 • ½ лажичка цимет
 • 1 шолја млеко
 • 3 лажици растопен путер
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 јајце
 • 200гр сливи

Подготовка: Измешајте ги сите состојки. Може да користите миксер или да ги соедините со жица за матење. Сливите, кои преходно сте ги исечкале на ситни коцки додадете ги на крај. Добиената смеса распределете ја во хартиени корпи или во калапи за мафини. Ставете ги мафините да се печат во загреана рерна и печете половина час на 180 степени. Оставете ги да се оладат, за да може поубаво да се извадат од капалите и да не се лепат.