РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Грав со зеленчук

Интересен предлог за ручек, кој брзо се подготвува, а избилува со хранливи нутриенти кои му се потребни не само на детето, туку на целото семејство.

 

Потребно:

  • 400гр сварен грав
  • 100гр печурки (шампињони), исечкани на тенки листови
  • 2 домати, исечени на тенки кришки
  • Тиквичка, ситно исечкана
  • 1 кромид, ситно сечкан
  • Сечкан свеж магдонос
  • 1 лажица маслиново масло

Подготовка: Загрејте го маслиновото масло и исдинствувајте го кромидот. Додадете ги печурките, тиквичката и доматите, па гответе додека зеленчукот не омекне. Додадете го сварениот грав, варете уште 20 минути на тивок оган и пред сервирање наросете со свежиот магдонос.