РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Хранливо беби пире од брокула

Комбинирањето на брокула, која е со висок процент на витамин Ц, фолна киселина и железо со секогаш здравиот морков е одличен избор при подготовка на оброк за бебе кое веќе има наполнето седум месеци.

Потребно:

  • 2-3 цвета брокула
  • 1 морков
  • ½ компир
  • 1 лажица ориз

Подготовка: Ставете го претходно измиениот ориз да се вари на среден оган со малку вода. На половина варење, додадете го ситно исечканиот компир и морков. Додатете малку вода и се заедно варате уште 10 минути. Пред крај додадете ја брокулата, варете уште кусо време и потоа тргнете го садот од оган. Поклопете со капак и оставете да отстои уште 7-10 минути. Потоа се заедно измиксирајте.