РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Каша од боранија и пченка

Боранијата во изобилие содржи витамин А и манган, како и калциум и витамини К и Ц. Покрај исклучителните нутритивни вредности, пченката на оваа кашичка и дава слаткав вкус кој бебето ќе го обожава, затоа израдувајте го со овој вкусен оброк.

Потребно:

  • Две шолји исечкана свежа боранија
  • Две шолји пченка шеќерац
  • Лажичка павлака или кисело млеко (по желба)

Подготовка:

Исчистената и измиена боранија варете ја во вода што врие меѓу 6 до 8 минути или додека не омекне. Додадете ја пченката и варете уште 4-5 минути. Кога е готово, изблендирајте ја или згмечете со вилушка, во зависност од староста на бебето. По желба додадете лажичка павлака или кисело млеко.