РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од суви сливи и јаболка

Сливите се одличен извор на антиоксиданти, а поттикнуваат и подобра дигестија кај бебето.

Потребно:

  • Четири јаболки
  • 10 суви сливи

Подготовка: Јаболките измијте ги, исчистете ги и исечете ги на коцки. Ставете ги јаболките и сливите во тенџере и налејте врз нив вода. Поклопете и ставете ги да се варат на силен оган околу 8-10 минути, со повремено мешање. Кога овошјето малку ќе се олади, ставете го во блендер заедно со водата во кое се варело. Количината на вода зависи од тоа дали сакате кашичката да биде погуста или поретка.

СОВЕТ: Во оваа кашичка, ако сакате, можете да додадете и јогурт или овесни снегулки, да дури и морков.