РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со ф’стаци

Десерт со фантастичен вкус, кој многу брзо се подготвува.

Потребно:

  • 3 белки
  • 80гр шеќер
  • ¼ лажичка мелен кардамом
  • 100гр брашно
  • 100гр чистени ф’стаци

Подготовка: Белките изматете ги со миксер додека не добиете снег, постепено додавајте го шеќерот и продолжете со мешање додека шеќерот не се стопи. Додадете го кардамомот, полека со мешање додадете го брашното и на крајот ф’стаците. Калапот обложете го со хартија за печење, ислијте ја смесата и ставете да се пече во рерна загреана ан 180 степени, околу 30 минути. Печениот колач извадете го од калапот, покријте го со крпа и оставете убаво да се олади. Изладениот колач исечете го и ставете го во тавче обложено со хартија за печење, па сушете го во рерна загреана на 100 степени, околу 40 минути.Добар апетит!