РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Колач со портокали

Сочен колач кој лесно се подготвува и има совршен вкус и арома. 

Потребно:

  • 3 јајца
  • 250гр шеќер
  • 275гр брашно
  • 3 лажички прашок за печиво
  • 100гр путер
  • 100гр кисела павлака 
  • 300гр портокали

За глазура:

  • Сок од еден портокал
  • 100гр шеќер

Подготовка: Јајцата и шеќерот пенасто изматете ги. Прашокот за печиво измешајте го со брашното и постапно додавајте го во јајцата и шеќерот. Потоа постепено додадете го растопениот путер со постојано мешање. Кога смесата ќе се изедначи додадете го јогуртот и мешајте додека се убаво не се соедини. Портокалите иситнете ги и додадете ги во смесата и повторно убаво измешајте со дрвена лажица. Ставете ја смесата во калап обложен со хартија за печење и ставете да се пече на 180 степени, околу 40 минути. Глазурата не е задолжителна, но ако сакате, подгответе ја така што ќе го растопите шеќерот и сокот од портокал и со мешање на оган оставете да постигне текстура на сируп, по што ќе ја прелиете врз колачот. Добар апетит!