РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кремаст десерт со јагоди

Одлична комбинација на вкусови – десерт што често ќе сакате да го подготвите.

Потребно:

  • 200гр крем сирење
  • 70гр јогурт
  • 70гр маскарпоне
  • 30гр шеќер
  • 1 ванилин шеќер
  • 150гр јагоди
  • 100гр мелени бисквити

Подготовка: Крем сирењето, јогуртот, маскарпонето, шеќерот и ванилиниот шеќер рачно измешајте ги. Поделете ја смесата на два дела и во едниот ставете ги јагодите исечкани по желба. Во четири чаши распоредете ги подеднакво мелените бисквити, попрскајте ги со малку сок по желба, па распоредете ја смесата со јагодите. Потоа одозгора ставете го вториот дел од смесата со крем сирењето и украсете по желба, со сечкани јаткасти плодови и уште малку јагоди. Добар апетит!