РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кус-кус со зеленчук 12+

Доколку ги следите нашите рецепти секој ден, сигурно до сега веќе сте подготвиле кус-кус за своите најмили. Брзо се подготвува и може да се комбинира со секаков зеленчук, според желбите и вкусот на детето. Овој пат ви нудиме поинаков рецепт, кој е наменет за деца со полни 12 месеци.

Потребно:

  • 200гр интергрален кус-кус
  • 400мл вода
  • Две поголеми тиквички
  • Пченка шеќерац
  • Путер
  • Магдонос

Подготовка: Во тенџере загрејте вода и кога ќе зоврие, ставете малку сол и кус-кусот. Мешајте се додека не испари водата, а кога ќе испари тргнете го тенџерето од оган и поклопете го. По пет минути, додадете коцка путер или маслиново масло и вратете го тенџерето на тивок оган уште 2-3 минути. Во тавче на маслиново масло издинствувајте ги тиквичките исечкани на коцки, и кога малку ќе омекнат додадете ја сварената пченка. На крај посолете според желба и додадете го свежиот магдонос, ситно исчекан. По желба може да додадете и малку свежо младо сирење.