РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кус-кус за деца

Ова е рецепт со оваа здрава намирница за бебиња кои се постари од 10 месеци.

Кус-кус е производ добиен од преработка на пченица. Станува збор за здрав извор на јаглехидрати, кој е особено добар за малите деца бидејќи претставува и одличен извор на протеини (околу 12,7%), неопходни за детскиот раст и развој. Содржи и неопходни количини на минерали и витамини, како што се калциум, магнезиум, фосфор, витамини Б колплекс, тиамин, рибофлавин…

Потребно:

  • 80гр кус-кус
  • Половина тиквичка
  • Еден мал морков
  • 80гр мелено говедско месо
  • Малку маслиново масло

Подготовка: Сварете го кус-кусот според упатствата на производот што го користите. Во тавче, на малку путер испржете го меленото говедско месо, па додадете ги морковот и тиквичката, кои претходно сте ги изрендале. Измешајте ја смесата со зеленчук и месо во кус-кусот и на крај додадете малку маслиново масло. Послужете му го оброкот на детето, откако ќе се олади.