РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мини палачинки со тиквици и пармезан

Ова е одличен рецепт за сите љубители на тиквички.

Потребно:

  • 3 јајца
  • 350мл млеко
  • 100мл минерална вода
  • 1 тиквица (средна големина)
  • 50гр растопен путер
  • 250гр брашно
  • Сол
  • Црн пипер
  • Пармезан за наросување

Подготовка: Излупете ја тиквичката и изрендајте ја. Малку ставете сол и оставете д аотстои 20 минути, за да пушти вода, а потоа исцедете ја. Изматете ги јајцата, ставете сол и црн пипер. Може да додадете и други зачини по желба. Потоа додадете го брашното, млекото и минералната вода и замешајте смеса за палачинки. Смесата мора да биде малку погуста од онаа што вообичаено да правиме за палачинки. Ако е многу ретка, додадете брашно. На крајот, во смесата ставете ја изренданата тиквица. Палачинките печете ги класично, во тавче. Пред послужување наросете ги со пармезан, а како прилог може да искористите кисело млеко, павлака или друг сос по желба. Добар апетит!