РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Омилен детски појадок – палачинки од компир

Вкусни и малку поинакви солени палачинки. Децата ќе го обожаваат нивниот необичен вкус. Па, подгответе солена верзија на детските омилени палачинки.

Потребно:

  • 1кг компири
  • 200гр брашно
  • 200мл млеко
  • 2 јајца
  • 100мл кисела вода
  • 250гр шунка
  • 2 чешниња лук

Подготовка: Компирот излупете го и изрендајте го. Додадете го брашното, млекото и шунката. Во смесата додадете ги јајцата и сол по желба. Лукот ситно исечкајте го. Кога се добро ќе соедините, додадете ја и киселата вода. Во тавче загрејте малку масло, а потоа ставете од смесата како за обични палачинки. Солените палачинки може да ги полните со павлака или друг намаз по желба.