РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Оризов пудинг со јаболка

Здрав и вкусен десерт кој ќе ви ги открие сите тајни на поинаков пудинг. Подгответе им го на децата овој десерт, едноставно и слатко!

Потребно:

  • 1 шолја ориз
  • Малку сол
  • 5 шолји млеко
  • ½ шолја шеќер
  • 1 лажица сок од портокал
  • 1 јаболко
  • Мелен цимет
  • ½ лажица мед

Подготовка: Во тенџере ставете го оризот и солта со 1 ½ шолја вода. Кога ќе почне да врие, намалете ја температурата, делумно поклопете и варете додека не се впие речиси цела вода, од 6 до 8 минути. Додадете го млекото и продолжете да варите со повремено мешање, додека оризот целосно не омекне, а млекото не се згусне. Додадете го шеќерот и сокот од портокал, па продолжете со варење за шеќерот да се стопи. Оставете малку да се олади. Пред сервирање наросете со цимет, украсете со парченца јаболка и ставете по малку мед. Добар апетит!