РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Овошен колач со пишкоти

Колач кој ќе биде готов за 10 минути, а на чиј вкус никој не може да оддолее. Одличен избор и ако во последен момент ви дојдат гости.

Потребно:

  • 2 кутии пишкоти
  • 250 мл млеко

За кремот:

  • 100 гр маргарин
  • 100 гр шеќер во прав
  • 3-4 чаши кисела павлака
  • 500 мл слатка павлака
  • 1 кесичка желатин
  • 500 гр овошје по избор (јагоди, малини или нешто друго)

Подготовка: Маргаринот изматете го со шеќерот во прав. Додадете ја киселата павлака и сечканото овошје. Желатинот прелијте го со 4 лажици ладна вода и оставете го да набабри. Изматете ја слатката павлака, измешајте со растопениот желатин и смесата со овошје и сè убаво соединете. Во правоаголен сад  наредете ред пишкоти натопени во млеко, премачкајте со половина од кремот, прекријте со уште еден ред пишкоти, па премачкајте ги со остатокот од кремот и измазнете. Колачот изладете го фрижидер. По желба украсете со коцки свежо овошје. Добар апетит!