РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки од “житарки за бебе“

Ова е интресен предлог рецепт како да подготвите вкусен и хранлив оброк од житарки и за бебиња, кои веќе во својата исхрана имаат внесено јајце, но и за постари деца.

Потребно:

  • Половина шолја интегрално брашно
  • Половина шолја индустриски житарки за бебе (по личен избор)
  • 1 шолја адаптирана формула или млеко
  • Половина шолја изгмечена банана
  • 3 жолчки
  • Лажичка путер
  • Малку цимет
  • Малку вода

 

Подготовка: Сите состојки убаво се мешаат со жица за рачно мешање, додека не се добие не многу густа хомогена смеса. Потоа палачинките се печат во тавче, со големина и дебелина според желбите на детето. По потреба може да се искомбинираат со некое сезонско овошје, но и само вака подготвени се слатко уживање за најмладите.