РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пченкарни мафини со сирење и семки

Одличен рецепт за подготовка на мафини за појадок или вечера, кои може да ги јадете дома, но и да ги носите во парк, на излет или кога одите некаде на гости.

Потребно:

За 4 лица

 • 1 јајце
 • 150гр палента
 • 50гр пченично брашно
 • 100мл масло
 • 150мл јогурт
 • 100мл млеко
 • 2 лажици крем сирење
 • ½ прашок за пречиво
 • 250гр фета сирење
 • Сол
 • Семки од тиква

Подготовка: Во сад измешајте ги сите состојки, освен сирењето. Изматете со миксер додека смесата не стане хомогоена. Во калап за 12 мафини ставете хартиени корпички и во нив ставете од смесата, малку повеќе од половина. Исечете го фета сирењето на коцки и во секој мафин ставете по неколку коцки, па наросете со семки од тиква. Печете во згареана рерна на 180 степени, додека не заруменат. Добар апетит!