РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пикантна салата со пилешко месо

Салата со пилешко бело месо и чили која ќе ве воодушеви и ќе ги задоволи сите префинети вкусови во еден оброк.

Потребно:

 • 250гр пилешко бело месо
 • 3 домати
 • 1 пиперка
 • ½ црвен кромид
 • 1 лажичка доматно пире
 • ½ лажичка чили во прав
 • Малку рендан кашкавал
 • Маслиново масло
 • Зелена салата

За преливот:

 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажица оцет балсамико
 • 1 лажица сенф
 • Сол
 • Црн бибер

Подготовка: Месото исечете го на парченца. Посолете го и испржете го на масло со ситно исечканиот кромид. Доволно е околу 5 минути. Потоа додадете малку вода, 150мл, па доматното пире и чилито и оставете полека да се динствува околу 5 минути. Доматите и пиперката исечете ги на тенки парчиња и ставате ги во подлабок сад. Потоа ставете ја исечканата зелена салата. Измешајте ги сите состојки за преливот и прелијте врз салатата, додадете го ренданиот кашкавал и убаво измепајте. На крајот одозгора ставете го месото заедно со сосот од динствувањето. На крајот може да наросите уште малку рендан кашкавал. Добар апетит!