РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пиперки полнети со бело месо

Се подготвуваат за помалку од половина час, а одлично се комбинираат со сезонска салата.

Потребно: 

  • 1-2 пиперки
  • 400гр пилешко филе
  • 1 јајце
  • 100гр кашкавал
  • ½ лажиче лук во прав

Подготовка: Месото исечкајте го на коцки, посолете го и ставете му црн пипер, па додадете го јајцето и изренданиот кашкавал. Наросете со лукот во прав и се заедно убаво измешајте. Пиперките измијте ги исчистете ги од семки, па исечете ги на кругови. Наредете ги во тавче во кое претходно сте ставиле малку масло, па во шуплината ставете од сместа со месо и пржете ги од двете страни по 5-7 минути. Добар апетит!