РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пире од грашок +10м.

Одличен рецепт кој може да го комбинирате и со месо, согласно возраста на вашето бебе, но и без протеини ова пире е исклучително богат и хранлив оброк.

Потребно:

  • 300гр грашок
  • 2-3 лажици млеко (адаптирано или мајчино)
  • 1 лажичка путер
  • Зачини, според возраста на детето

Подготовка: Грашокот гответе го на пареа, додека не омекне. Испасирајте го грашокот низ сито, или цедалка, така да лушпите останат во ситото. Додадете го адаптираното или мајчино млеко. Во пирето додадете го и путерот и ситно исечкани свежи зачини, ако веќе ги користите во исхраната на бебето. По желба, може да додадете и варен комир.