РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пита од јаболки со сладолед

Доколку сакате вкусен десерт од класични состојки, питата од јаболки е одличен избор, особено ако се послужи топла со топка сладолед.

Потребно:

  • 6 јаболки
  • 1 лажица брашно
  • 1 лажица шеќер
  • 1 лажичка цимет
  • 1/4 лажичка сол
  • 1 јајце
  • 1/2 чаша шеќер
  • 1/2 чаша путер
  • 1 чаша брашно
  • 1/2 лажичка прашок за печиво

Подготовка: Во сад ставете ги излупените јаболка исечкани на тенки парчиња, брашното, лажица шеќер, циметот и солта. Добро измешајте и оставете го на страна. Во друг сад ставете го јајцето, убаво изматете го, па додадете 1/2 шолја шеќер и растопениот путер и убаво измешајте. Додадете брашно и прашок за печиво и мешајте додека масата не стане хомогена. Јаболката ставете ги во подмачкан сад за печење и покријте ги со смесата со брашно. Се пече во рерна на 180 степени околу 45 минути додека не добие златна боја. Послужете топло со топка сладолед од ванила. Добар апетит!