РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Похован кромид

Првиот познат рецепт за “onion rings“ или пржени прстени од кромид се појавил во англиски готвач напишан од Џон Молар, кој бил објавен во 1802 година. Денес, прстените од кромид се познати насекаде низ светот, а најчесто се служат во рестораните за брза храна. Ова вкусно предјадење можете да го направите на милион начини, а ова е основниот рецепт за крцкави прстени од кромид.

Потребно: 

  • 1 кромид
  • 1/2 чаша брашно
  • 1 рамна лажица прашок за печиво
  • 1 рамна лажица слатка пиперка
  • 1 јајце
  • 3/4 чаша млеко
  • 1 лажичка црн пипер 
  • 1 лажичка сол
  • Лебни трошки

Подготовка: Кромидот исчистете го и исечете го на кругови, а потоа одделете ги „прстените“ еден од друг. Во еден сад измешајте брашно, прашок за печиво, сол и бибер. Секој прстен од кромид валкајте го во смесата со брашно, па во јајцето што сте го изматиле со млеко. На крај се валкаат во презла (лебни трошки) и се пржат во масло. Добар апетит!