РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Похуван карфиол од рерна

Ова е здрава варијанта на едно од омилените јадења на многумина.

Потребно:

  • 1 главица карфиол
  • 3 јајца
  • 1 лажичка мелен црвен пипер
  • ½ лажичка сол
  • 1 лажичка црн пипер
  • 1 лажичка оригано
  • 100гр лебни трошки

Подготовка: Загрејте ја рерната на 220 степени, а тавчето обложете го со хартија за печење. Во подлабок сад изматете ги јајцата и додадете ја црвената пиперка, солта и црниот пипер, а во друг ставете ги лебните трошки и ориганото. Карфиолот исечете го на помали парчиња и секое потопете го во изматените јајца, а потоа во лебните трошки. Распорете ги во тавчето и ставете ги во рерна на 30 минути печење, додека карфиолот не добие убава златна боја. Добар апетит!