РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Полнети печурки со зеленчук  

Нешто ново и интересно како предлог за денешниот ручек. На овој вкусен и сочен оброк нема да одолеат ниту децата.

Потребно:

  • 4-5 големи шампињони
  • 2 јајца
  • 4 листа спанаќ
  • 1 домат
  • 150гр крем сирење или урда
  • 2 чешниња лук
  • Сол
  • 50мл масло за јадење

Подготовка: Измешајте ги маслото, малку сол и лукот. Со смесата премачкајте ги печурките од сите страни. Изматете ги јајцата, додадете го исечканиот спанаќ и посолете. Ставете во внатрешноста на секоја печурја, претходно измиена и со извадено стебленце. Одозгора ставете ситно исчекан домат и крем сирење. Печете на 220 степени, околу 25 минути.