РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Портокалово пире +6м.

Едноставен рецепт кој брзо се подготвува и одличен избор ако почнувате со дохрана на бебето.

Потребно:

  • 100гр морков
  • 50гр компир
  • 3 супени лажици млеко (свежо мајчино или адаптирано)
  • 5гр путер или 1 мала лажичка масло

Подготовка: Зеленчукот сварете го заедно во затворен сад додека не омекне. Исцедете го и испасирајте  (измиксирајте) го, полека додавајќи му млеко. На крајот, во топлото пире додадете го путерот или маслото.