РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Потаж од тиквички

Преку работната недела сигурно немате многу време, а ни волја секој ден да поминувате по 1-2 часа во кујна? Ви недостасуваат идеи што да подготвите? Оваа недела ќе ви претставиме рецепти кои брзо се подготвуваат и со кои готвењето ќе ви стане уживање.

Потребно (за 2 лица):

  • 2 тиквички
  • 150гр брокула
  • Половина главица кромид

Подготовка: Тиквичките измијте ги и излупете ги, а потоа исечкајте ги на ситни коцки. Кромидот исечкајте го и пропржете ги на малку масло, па додадете ги исечканите тиквички, но кратко , не повеќе од две минути. Додадете малку вода и варете околу 15 минути. Сварете ја брокулата неколку минути во жешка вода, и исцедете ја. Тиквичките заедно со водата во кога се вареле и брокулата ставете ги во блендер и се заедно убаво измиксирајте. Вратете ја смесата во тенџерето и варете уште пет минути и потажот е готов.