РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пролетни свежи шпагети

Ова е рецепт за ручек без готвење, а претставува здрав и вкусен оброк во кој ќе ужива целото семејство.

Потребно:

 • 2 тиквици
 • 100гр спанаќ
 • 40гр босилек
 • 25гр пармезан
 • 2 чешниња лук
 • 60мл маслиново масло
 • 2 лажици сок од лимон
 • 200гр шери домати
 • Малку пршута
 • Сол
 • Бибер

Подготовка: Од тиквичките направете, односно исечкајте тенки ленти како шпагети. Во блендер ставете го спанаќот, босилекот, пармезанот, лукот, зачините, лимоновиот сок и направете песто сос со кој ќе ги прилете шпагетите. Додадете исечкана пршута и свежите шери домати, па прелијте со сосот. По желба наросете уште пармезан.