РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Шампионски сендвич

Ова е рецепт за вкусен сендвич од туна и сардина, кој може да му поготвите на детето за на училиште, сигурни дека ќе изеде нутритивно хранлив оброк.

Потребно (за 2 лица):

  • 4 интегрални кифли (печива по сопствен избор)
  • 115гр сардина
  • 120гр туна
  • 1 кромид
  • 2 чешниња лук
  • 30гр маргарин
  • 200гр домати
  • Листови зелена салата
  • По вкус босилек и лимон

Подготовка: Кифлите исечете ги по должина. Во блендер ставете ја туната, сардината, кромидот, лукот, маргаринот и зачинот по желба и се убаво иситнете и измиксирајте. Со смесата премачкајте ги двете половина на печивото. На едната половина ставете парчиња домат, и листови зелена салата, па преклопете со другата половина.

СОВЕТ: Сендвичите може да ги украсите со лимон, и да му ги послужте на детето со свеж сок од грејфрут и портокал.