РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Соврешен потаж од брокула за студените денови

Потажот спаѓа во јадења што најбрзо се подготвуваат, а содржи хранливи состојки кои ни се потребни во овие студени денови. Познато е дека брокулата содржи висок процент на витамин Ц, кој е важен за организмот. Ова е класичен рецепт за потаж од брокула со основни состојки, а вие можете да додадете и други доколку сакате.

Потребно:

  • 1 поголема брокула
  • 1 виолетов кромид
  • Сол
  • Бибер
  • 200мл павлака за готвење

Подготовка: Малку пропржете го кромидот, претходно исечен на коцки, на масло. Додадете ги цветовите брокула, зачинете и продолжете да пржите уште 3-4 минути. Налејте вода да го покрие зеленчукот и варете додека не омекне. Со рачен блендер се измиксирајте, па додадете ја павлаката. На тивок оган оставете да се готви уште 4-5 минути.