РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Торта од шлаг и малини

Освежувачки и вкусен десерт кој ќе го подготвите за само 10 минути.

Потребно:

  • 1кг шлаг
  • 1л минерална вода
  • 2 павлаки
  • 2 кутии мелени бискивити (може и чоколадни)
  • 2 кутии (ќеси) замрзнати малини

Подготовка: Шлагот се мати со минерална вода, а потоа се дели на три дела. Едниот дел се меша со бисквитите и павлката, и се обликува во калап за печење. Во вториот дел се додаваат малините и се става врз смесата со бисквитите. Третиот дел останува само шлаг и со него се премачкува тортата. Се остава убаво да се олади и се послужува.