РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Цезар салата со тестенини

Предлог за лесен летен оброк составен од пилешко, макарони и салата во едно. Совршен избор за целото семејство.

Потребно:

  • 1 пакување тестенини (по избор)
  • 400гр пилешко месо исечкано на мали коцки и пропржено
  • 1 зелена салата, грубо исечкана
  • 200гр чери домати
  • 1 чаша кротони
  • 1 павлака
  • 1/3 чаша пармезан
  • ¼ печени бадеми

 Подготовка: Сварете ги тестенините во солена вода според упатството на пакувањето, потоа измијте ги со ладна вода и исцедете ги. Сите останати состојки измешајте ги и со нив прелијте ги тестенините. Служете веднаш или оставете во фрижидер за следниот ден.