РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Вкусен намаз од ореви и модар патлиџан

Овој намаз од зеленчук и ореви едноставно се подготвува, а е вистинско гурманско уживање.

Потребно:

  • 450гр модар патлиџан
  • 2 чешниња лук
  • Малку праз (може и не мора)
  • 4 лажици мелени ореви
  • 4 лажици маслиново масло
  • 3 лажици лимонов сок
  • Сол
  • Црн бибер

Подготовка: Модриот патлиџан исечете го на кругови, потпечете го со малку масло и оставете да се олади. Убаво иситнете го во блендер, додадете го изгмечениот лук, празот ситно исчекан, солта и црниот бибер. Потоа додадете го маслиновото масло и сокот од лимон за да добиете кремаста смеса. На крај додадете ги мелените ореви и се убаво соединете. Послужете со препечени леб. Добар апетит!