РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Вкусни овесни снегулки

Еден едноставен и за подготовка едноставенн рецепт за појадом кој на децата ќе им обезбеди потребна енергија за претстојниот ден.

Потребно:

  • 2 шолји овесни снегулки
  • 4 шолји млеко
  • Половина шолја суво грозје
  • 1/3 шолја сечкани лешници
  • 1-2 лупени и исечкани јаболки
  • Цимет по желба

Подготовка: Сите состојки, освен циметот, се загреваат до вриење, се поклопува и се вари 10 минути. Кога ќе биде готово се наросува со цимет.