РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечен спанаќ на Џејми Оливер

Сигурно вака подготвен спанаќ, не сте пробале. Џејми Оливер е познат англиски готвач кој споделува едноставни рецепти кои им успеваат и на почестиниците, но открива и некои кулинарски трикови.

Потребно:

  • 500гр смрзнати брикети спанаќ
  • 1 кромид
  • 2 чешниња лук
  • Малку мускатно оревче
  • 1 лажиче оригано
  • 3 лажици крем сирење

И уште:

  • 50гр овесни снегулки
  • 50гр брашно
  • 50гр кашкавал
  • 50гр путер

Подготовка: Во загреано тавче на малку масло пропржете го тенко исечканиот лук со ориганото и мускатното оревче. Потоа додадете го исечканиот кромид, па измешајте. Кога ќе омекне, посолете и ставете црн пипер, па додадете го спанаќот. Во блендер, овесните снегулки, брашното, кашкавалот и путерот изблендирајте ги, за да се соединат сите состојки. Потоа извадете ја смесата, па во празен блендер додадете го спанаќот од тавчето. Додадете го крем сирењето и се добро изблендирајте. Ставете го спанаќот во тавче за печење, па одозгора ставете ја смесата со овесните снегулки и лесно притиснете. Печете во загреана рерна на 180 степени, околу 40 минути. Добар апетит!