РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени макарони со пилешко

Овој рецепт е идеален ако немате премногу време, а сакате да поготвите вкусно јадење. Едноставен е и најголемиот дел од работата ја завршува рерната. Највкусни се кога се топли.

Потребно:

  • 400гр макарони
  • 300гр пилешко бело месо
  • 2 јајца
  • 200мл неутрална павлака
  • 150гр кашакавал
  • Лук во прав
  • Сол
  • Црн пипер

Подготовка: Сварете ги тестенините на вообичаен начин. Пилешкото месо исечете го на коцки, зачинете со сол и бибер, додадете лук во прав и измешајте. Кога макароните се сварени, исцедете ги и ставете го во огноотпорен сад, а а одозгора ставете го пилешкото. Јајцата измешајте ги со павлаката за готвење и со смесата прелијте врз пилешкото и тестенините. Ставете да се пече во загреана рерна на 200 степени околу 20 минути. Кашкавалот изрендајте го, па ставете го одозгора и печете уште 10 минути. Добар апетит!