РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени пица макарони

Предлог брз рецепт за преку викенд, кој не одзема многу време и дава можност за повеќе време за уживање со семејството. Нема дете кое не обожува тестенини, а особено со вкус на пица.

Потребно:

 • 400гр макарони
 • 300гр свежи шампињони
 • 200гр мисиркина шунка
 • 150гр димена сланина
 • 200гр сирење
 • 200гр кашкавал
 • Кечап
 • Малку маргарин
 • По желба зачин оригано

За преливот:

 • 2 јајца
 • 1 чаша јогурт (или павлака за готвење)
 • Малку сол

Подготовка: Макароните сварете ги во солена вода, и измијте ги со ладна вода. Додадете ја на коцки исечканата шунка, сланината, издробеното сирење, малку кечап и оригано. На малку масло издинствувајте ги свежи шампињони, исечкани на тенки листови, малку посолете ги и додадете го во мешавината со макароните. Се добро соединете и смесата префрлете ја во огноотпорен сад, претходно премачкан со малку маргарин. Повторно врз смесата додадете малку кечап и половина од изренданиот кашкавал. Изматете ги јајцата со јогуртот или павлаката за готвење, посолете и прелијте преку кашкавалот. Врз тоа ставете го останатиот дел од кашкавалот. Наросете со малку оригано. Печете во загреана рерна на 200 степени, околу 20 минути.