РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрав појадок +8м.

Комбинацијата на житарки за појадок, на детето му обезбедува нутриенти и енергија за целиот ден.

Потребно:

  • 1 лажица киноа 
  • 1 лажица просо
  • 1 лажица амарант
  • 1 лажица мелено ленено семе
  • Кисело млеко

Подготовка: Киноата, просото и амарантот се потопуваат во вода одделно и најдобро е да го направите одвечер, а оброкот да го подготвите следното утро. Утрото ставете ги житарките да се варат во размер 1:3 со вода. Варете околу 30 минути. Оставете ги да се оладат, додадете го киселото млеко и мелениот лен.