РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Здрави мафини со лен и сусам

Овие мафини од брашно од елда се одлични за појадок или здрава вечера. Подгответе ги, нема да згрешите.

Потребно:

  • 2 јајца
  • 1 шолја брашно од елда
  • 2 лажици мелено ленено семе
  • 2 лажици сусам
  • 1 шолја минерална вода
  • 1 лажичка сол
  • 3 лажици маслиново масло
  • 1 прашок за печиво

Подготовка: Сите наведени состојки измешајте ги, така да добиете компактна смеса. Во секој калап за мафини, претходно премачкан со масло, ставете од смесата. Потоа во загреана рерна ставете ги да се печат околу половина час на температура од 200 степени. Оваа смеса е доволна за 10 мафини. Добар апетит!