РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зеленчукова кашичка +6м.

Кремаста кашичка која брзо се подготвува, а можете да подготвите и поголема количина, па да ја замрзнете и да ја искористите со друга намирница. Но, авокадото е најдобро кога се консумира свежо, па затоа е најдобро да се замрзнат само морковот и тиквичката.

Потребно:

  • Половина тиквица
  • Половина авокадо (2-4 лажички)
  • 1 морков

Подготовка: На пареа подгответе ги тиквицата и морковот. Кога ќе бидат готови, изблендирајте ги или изгмечете ги во зависност од возраста на детето. Додадете од изгмеченото авокадо и малку маслиново масло. Лесно и брзо!.