дома тагови 11 месеци

Ознака: 11 месеци

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Зеленчуково пире со жолчка +11м.

Потребно: 2-3 лажици ориз ½ шолја цветови карфиол ½ шолја спанаќ Варена жолчка Подготовка: Во малку вода, сварете го оризот, и пет минути пред крај додадете го карфиолот и исчистениот спанаќ. Оставете...

ЗЕЛКА: Од кога може да ја јаде бебето?

Зелката е познато дека создава гасови. Иако гасовите може да бидат здрави за варењето, може да бидат непријатни за бебето. Од тие причини, зелката се воведува кога бебето ќе наполни 11...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кашичка од зелка со компир +11м.

Потребно: ½ шолја сечкана зелка ½ шолја сечкан компир Малку путер Подготовка: Сварете ја зелката заедно со компирот околу 15-20 минути, односно додека не бидат убаво омекнати. Кога ќе бидат сварени, ставете...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Карфиол запечен во рерна +11м.

Потребно: 1 поголем карфиол 200гр фета сирење 2 жолчки Подготовка:  Изматете ги жолчките со фета сирењето. Карфиолот избланширајте го и кога малку ќе се олади, ставете го во огноотпорен сад и прелијте...

БЕБЕШКИ РАЗВОЈ: 11. месец е време за емоционално врзување

Бебе на 11 месеци во целост е емоционално предадено на едниот родител. Може да се јави и сепарациска анксионзост, но и први знаци на вистинска љубов. Што сега прави? Со 11 месеци бебето...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечен карфиол во рерна

Потребно: Еден поголем карфиол 200гр фета сирење Две жолчки Подготовка: Жолчките и фета сирењето се матат. Карфиолот се бланшира и кога малку ќе се олади, се става во огноотпорен сад и се...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Шпагети болоњезе

Потребно: Една четвртина бело месо Домашен сок од домати Тестенини Подготовка: Во тенџере убаво издинствувајте го белото месо исечкано на постини парчиња и тоа ако е можно со што помала количина на...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пире од зеленчук со жолчка

Потребно: Малку ориз Една шака цветови карфиол 3-4 листа блитва Варена жолчка Подготовка: Во малку вода сварете го оризот. Кога ќе биде полусварен, додадете го карфиолот и варете уште пет минути. Потоа, додадете...

Најнови вести

Научниците тврдат дека ова се најубавите имиња за бебиња

Некои имиња се популарни, некои излегуваат од мода, а кое да го изберете за вашето дете зависи од личниот избор на секој поединец. Најдоброто...

ПЕТ ЗНАЦИ: Препознајте дали вашето дете ве почитува или ви се плаши

Во растењето и воспитувањето на децата често е потребно да се воспостави некаква хиерархија. Во минатото тоа функционираше така што позициите на различни членови...

Експерти од Харвард: Вака треба да изгледа детската чинија со храна

Децата растат и се развиваат, а за тој процес им треба цела палета на хранливи материи. Правилната исхрана им обезбедува протеини, витамини и минерали...

Прв знак на шарлах на кој треба да внимаваат родителите, а не е осип

Шарлахот, бактериска болест која често го предизвикува познатиот осип на кожата, станува се почеста во Велика Британија, а родителите добија предупредување дека осипот не...

Можни два знака кои укажуваат на опсесивно-компулсивно нарушување кај децата

Поимот опсесивно-компулсивно нарушување често погрешно се дијагностицира некому кој има строга утринска рутина или организирана работна маса. Меѓутоа, ова нарушување нема толку врска со...

ДЕТЕТО ВЕ ИГНОРИРА? Психолозите откриваат што ни случајно не смеете да направите

Родителите често знаат да се разлутат или збунат кога нивното дете ги игнорира. Но, психолозите нагласуваат дека нашите малечки знаат да не игнорираат од...

ЕКСПЕРТИТЕ ОБЈАСНУВААТ: Зошто децата често го фаворизираат едниот родител

Дали некогаш сте се запрашале зошто децата понекогаш го фаворизираат едниот родител? Ако мислевте дека тоа е затоа што детето повеќе ги сака мама...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Мусака од боранија

Потребно:  1 кг боранија 500 гр мелено месо 4 јајца 200 мл масло 3 чешниња лук 2 главици кромид 180 гр кисела павлака 1...

Шест генијални трикови кои ќе ги спречат децата да зјапаат во екраните цел ден

Шокантно истражување покажало дека многу 10-годишни деца губат од осум до девет часа сон неделно, што е еднакво на една цела ноќ, бидејќи не...

Бебињата ни се смеат бидејќи сакаат кога сме среќни

Малку работи во животот носат толку среќа како првата насмевка на бебето. Според студијата на калифорниските научници од Универзитетот во Сан Диего, се чини...

Добрите родители се познаваат по овие квалитети и постапки

Добар родител е некој кој постојано го негува физичкиот, емоционалниот и интелектуалниот развој на своето дете. Да се ​​биде добар родител е доживотен потфат,...

Пет знаци кои откриваат дека детето се уште не е подготвено за брат или...

Многу родители често се двоумат дали се веќе подготвени да го имаат своето идно дете или треба да почекаат уште малку. Меѓутоа, освен сопствената...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Солени бисквити со лен

Потребно:  300 гр интегрално брашн 150 гр брашно од елда 200 мл кисела вода 1,5 лажички сол Прстофат сода бикарбона 5 лажици маслиново масло ...

ДАЛИ ДЕТЕТО ЧЕСТО СЕ ЖАЛИ ДЕКА Е ЗАМОРНО? Можеби му недостасува овој важен витамин

Доколку детето често се жали дека е исцрпено или уморно, покрај недостатокот на сон, може да има и недостаток на одреден витамин во организмот. Како...

7 ФАКТОРИ КОИ МОЖАТ ДА ЈА НАРУШАТ САМОДОВЕРБАТА КАЈ ДЕТЕТО: И здравствената состојба игра...

Децата не се раѓаат со ниско ниво на самодоверба, туку како што растат така им се формира „слика за себе“ на која влијаат различни...
error: