РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечен карфиол во рерна

Едноставен ручек за бебиња од над 11 месеци, повозрасни деца, но и за мајките и татковците.

Потребно:

  • Еден поголем карфиол
  • 200гр фета сирење
  • Две жолчки

Подготовка: Жолчките и фета сирењето се матат. Карфиолот се бланшира и кога малку ќе се олади, се става во огноотпорен сад и се прелева со жолчките и сирењето. Се става во рерна да се запече на 200 степени Целзиусови. Јадењето е готово кога ќе се појави златна кора одозгора. Може да се комбинира и со свежа салата по сопствен избор.