РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пире од зеленчук со жолчка

Комбинацијата на три вида зеленчук и жолчка е идеална за бебиња кои имаат полни 11 месеци.

Потребно:

  • Малку ориз
  • Една шака цветови карфиол
  • 3-4 листа блитва
  • Варена жолчка

Подготовка:

Во малку вода сварете го оризот. Кога ќе биде полусварен, додадете го карфиолот и варете уште пет минути. Потоа, додадете ги листовите блитва, исчистени од рачките. Варениот зеленчук изблендирајте го и додадете ја варената жолчка.