дома тагови физичка активност

Ознака: физичка активност

Вашето дете оди во градинка и повторно е болно? Не грижете се, инфекциите се...

На многу родители, особено оние чии деца одат во градинка или училиште, им изгледа дека нивните малечки да се постојано болни. Сепак, педијатрите потврдуваат дека инфекциите како грип, настинка и воспаление...

МОЖЕ ЛИ ДА ВЕЖБАМ ДОДЕКА ДОЈАМ? Умерената физичка активност има низа придобивки за мајките,...

И покрај различните неосновани митови, вежбањето додека доите не го намалува производството на млеко и е безбедно за мајките. За жените да се чувствуваат пријатно, се советува да го нахранат бебето...

Американската академија за педијатрија со совети за безбедност за децата кои се враќаат на...

Како што децата почнуваат да се враќаат на училиште, Американската академија за педијатрија (ААП) понуди безбедносни совети што родителите можат да ги користат за да ги заштитат своите деца од болести...

ИЗГОР ТЕМПЕРАТУРИ, ЗЕМЈАВА ПРЕД ТОПЛОТЕН БРАН: Температурите ќе растат и до 40 степени, еве...

Температурите растат во цела Европа, а во наредниве денови ниту нашата земја нема да биде поштедена и се очекува да биде зафатена од голем топлотен бран, невообичаен за овој период од...

Поп ѕвездата Бритни Спирс вели дека бременоста е тешка поради перинаталната депресија: Што е...

Бритни Спирс е бремена - и искрена за своето претходно искуство со бременоста. Поп-пејачката (40) во понеделникот објави дека го чека своето трето дете. Нејзиниот партнер Сем Асгари се посомневал дека е...

Д-р Љиљана Којиќ: Дали новата варијанта омикрон е поголем ризик за доенчињата и малите...

ПИШУВА: Д-р Љиљана Којиќ специјалист педијатар   Токму во времето кога вашето семејство ги прославува новогодишните и божиќните празници, сте слушнале вести за нова варијанта на пандемијата Ковид-19. Варијантата омикрон е во пораст низ целиот свет, а неодамна...

Ви се чини дека вашето дете често е болно? Еве како може да го...

На многу родителите чии деца одат во училиште или градинка, им се чини дека нивните деца се често болни. Иако некои инфекции како грип, настинка и воспаление на увото се вообичаени...

5 тајни на децата кои никогаш не се болни

Познавате ли и вие некое дете, на пријатели, роднини или на соседи кое никогаш не е болно? Знаат ли неговите родители нешто што вие не го знаете? Веројатно не, велат стручњаците,...

Интервју со прим. д-р Лидија Мирчевска: СЕ ЗГОЛЕМУВА БРОЈОТ НА ДЕЦА СО КИФОЗА –...

ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска katerina@pedijatar.mk   Иако е се уште рано да ги согледаме последиците од Ковид-19 пандемијата на долг рок, една од нив е реална и се поприсутна, а се однесува на децата, кои во...

НА ОВОЈ НАЧИН ДЕТЕТО ЌЕ ИМА СИЛНИ И ЗДРАВИ КОСКИ: 3 работи кои се...

Честопати, здравјето на коските го земаме здраво за готово. Тие не се гледаат, не мислиме на нив. Дури тогаш кога ќе дојде до скршенива стануваме свесни дека треба да мислиме и...

Најнови вести

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: “Сармички“ од модар патлиџан

Потребно: 6 помали модри патлиџани 300гр моцарела 300гр кравји кашкавал 200гр спанаќ (може и замрзнат) 6 парчиња сланина Сол, бибер, оригано За доматниот сос: 1...

НЕ МОРА СО СИЛА: Како да соработувате со детето кога кон нешто покажува голем...

Кога некаде брзаме и ни е важно детето да направи нешто, неговото двоумење или бунт често не наведува на употреба на сила, што понекогаш...

Зошто детето одеднаш почнува да одбива да јаде?

Различни фактори може да бидат причина и истите треба внимателно да се откријат за да му се помогне на детето во надминување на оваа...

Ако сакате среќни деца, следете ги овие 5 правила на психолозите од Харвард: Децата...

Со развојот на технологијата го прилагодуваме начинот на живот и во овој случај воспитувањето на децата. Пред смартфоните и таблетите, децата го поминуваа слободното...

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР Е УБЕДЕН ДЕКА Е ГРД: Што ја предизвикува оваа состојба и како...

Телесното дисморфно нарушување е психолошка состојба која ги тера луѓето да веруваат дека одредени делови од нивното тело се грди. Тие често поминуваат часови...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Едноставен чоко колач

Потребно: 200гр темно чоколадо 100гр шеќер 100гр путер  4 јајца 50гр брашно Малку сол Подготовка: Загрејте ја рерната на 200 степени. Искршете го чоколадото на...

ВОСПИТУВАЊЕ: Како детето да развие самопочитување

Воспитувањето и семејството имаат пресудна улога во развојот на самопочитување кај децата. Постојат многу начини на кои родителите влијаат на развојот на детското самопочитување и...

НАЈЧЕСТИ РОДИТЕЛСКИ ГРЕШКИ: Што е најважно ако имате дете на возраст помеѓу 3 и...

Честопати, однесувањето на детето ги прави родителите нервозни и беспомошни. Иако се мали, децата сакаат доза независност, но од друга страна имаат голема потреба...

Се појави нова варијанта на омикрон, најотпорна досега

Откако започна пандемијата на Ковид-19, здравствените експерти предупредуваат дека главниот проблем во контролирањето на вирусот е неговата способност да мутира во позаразни и поопасни...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Запечени макарони со пилешко

Потребно: 400гр макарони 300гр пилешко бело месо 2 јајца 200мл неутрална павлака 150гр кашакавал Лук во прав Сол Црн пипер Подготовка: Сварете ги тестенините на...

СТУДИЈА: Овој симптом е најчест кај заразените со корона кои се вакцинирани

Податоците собрани од апликацијата ZOE Health Study покажуваат дека луѓето кои се заразуваат со Ковид по вакцинацијата имаат пролив или дијареа почесто од другите....

СОВЕТИ ЗА РОДИТЕЛИ: Кои воспитни методи секогаш “палат“ кај децата

Воспитувањето на децата треба да го темелите на емоционална топлина и поддршка. Освен тоа неопходни се јасни правила на однесување и ограничувања, односно контрола. ...

Истражување открива во кои земји бебињата најмногу плачат

Новороденчињата плачат во просек по два часа на ден. Во текот на првите неколку недели, кои се доста напорни и стресни за повеќето мајки,...

ВО СЕЗОНА НА НАСТИНКИ И ВИРУСИ: Храна што го поттикнува имунитетот на децата

Силниот имунитет во сезона на вируси може да го заштити детето од непријатности и дополнителни ризици кои вирусите ги носат. Постојат многу начини да...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Палачинки со сирење и спанаќ

Потребно: За палачинките 2 јајца 200мл минерална вода 200мл млеко ½ лажичка сол 350гр брашно (ако смесата е ретка, додадете и повеќе) За филот 150гр смрзнат...
error: