Која салата е најдобра за вашето дете?

Да се навикне детето на салата воопшто не е лесно и тоа сите го знаеме. Бара време, труд и кретивност.

Салатата често не е омилен дел од оброкот на детето, но со овие два рецепта, и оној кој ќе го пронајдете денес во нашиот рецепт на денот, промената ќе ви оди многу полесно.

Да се навикне детето на салата воопшто не е лесно и тоа сите го знаеме. Бара време, труд и кретивност. Но, што ако се заинтересираат за некои и полека тргнат гриз по гриз да се учат на нив? Можеби овие предлози за салата ќе ви дадат некои идеи или дури ќе станат вистински салати на кои вашето дете ќе се “навлече“. Пробајте, нема што да изгубите!

ИЗНЕНАДУВАЊЕ СО ЈАГОДИ

За оваа салата може да користите спанаќ или зелена салата (путерка) измешана со бадеми, кои најдобро е да ги исечкате на листови, исечкани јагоди и фета сирење (не пресолено). Користете овошен оцет од малина или боровница и лажица маслиново масло. Може да експремиентирате со различно свежо сезонско овошје, сирења, јаткасти плодови или останат зелен зеленчук.

  • Салатата путерка во себе содржи помалку натриум. Одличен извор е на тиамин, рибофлавин, калциум, магнезиум, фосфор, како и диетални влакна, витамини А, Ц, К и Б6, фолна киселина, железо, калиум и манган.

САЛАТА ОД КРАСТАВИЧКИ

За оваа салата потребна ви е една свежа краставица, тенко исчена, 2 мали лажички оцет (овошен), 1 лажичка маслиново масло, половина свежо исечкано манго и лажица сусам, претходно запечен.

  • Дали сте знаеле дека водата од краставивата содржи силика гел, копј воедно е добар за развојот на мускулите и кој се состои од кохерентна тродимензионална мрежа од полисилицилни киселини.